7 Kasım 2009 Cumartesi

Polyester Kabinler ve Kabin Özellikleri

Polyester Nedir - Polyester Kabin İmalatı - Modüler Polyester Kabin FiyatlarıPolyester kelimesi türkçe olmamakla beraber tamamen türkçeye entegre edilmiş ingilizce kökenli bir kelimedir. Polyester, polimerlerin bir kategorisi veya daha özel olarak ana bağları içerisinde ester fonksiyonel grupları yer alan yoğuşma polimerleridir.

Polyester doğada bulunduğu halde, polyester genel olarak tüm polietilen tereftalat ve içerisinde polikarbonat içeren sentetik polyester sınıfına ait geniş bir aileyi belirtir. PET, termoplastik polyester grubunun en kıymetlilerinden biridir.

İlk sentetik polyester olan gliserin ,ftalat su geçirmezlik özelliği elde edebilmek için 1. Dünya Savaşı’nda kullanılmıştır. Doğal polyester 1830’lu yıllardan beri bilinir. Polyester kelimesinin yaygın kullanımı polyester liften gelen kumaşı gösterir. Polyester giysiler, doğal liflerle benzeştirildiğinde, daha da az doğal hissedilir. Polyester lifler sıklıkla pamuk lifleri ile birlikte , daha iyi özelliklere sahip giysiler üretmekte tüketilir. Likit kristal polyester, endüstride tüketilen likit kristal polimerlerdir.

Genelde oldukça iyi mekanik özelliklere ve ekstra ısı direncine sahiptirler. Bunun için, jet motorlarında aşınma contası olarak uygulanır. Termoset polyester reçineler genellikle döküm malzemeleri olarak kullanılırlar, fiberglas kaplanmış reçineler ve metalik olmayan oto gövde dolguları v.b. Polyester uygulamaları başlıca kumaş üretiminde lifler (ve mikrolifler), fotoğraf filmleri, film şeritler, şişeler, yaygın olarak kullanılan camla kuvvetlendirilmiş (fiberglas) kompozit malzeme ve başka kompozit malzemeler, LCD (likit kristal ekran), filtreler, hologramlar, yalıtım filmi sığaçlar için dielektrik film ve teller için ve halı olarak ve yalıtım bandı kısaca sayılabilir.

Polyesterin avantajlarından birisi sağlığa zararlı olmamasıdır ve 210 °C sıcaklıklara kadar dayanabilen, plastik ailesine bağlı sentetik bir malzeme olmasıdır. Kabin imalatında polyester kullanılmasındaki en büyük etkenlerden biriside yüksek ısı gücüne sahip olması, bu sayede ses ve ısı yalıtımını sağlayabilen, insan sağlığına zararı olmayan malzeme olmasıdır. Polyester malzemesine üretim esnasında karıştırılan boya ile farklı renk seçenekleri meydana getirilmiş olur. Polyester yüzeyi boya tuttuğu için kabin ilerleyen diğer zamanlarda farklı renklere boyanabileceği gibi, kabin dışı silinebilir, temizlenebilir veya yıkanabilir.

Hiç yorum yok: